Archive for Eylül, 2011

Kaş Seyahati

Perşembe, Eylül 29th, 2011

Ne Zaman Gittik? 17-23 Temmuz 2011

Ne Kadar Kaldık? 7 gece

Nasıldı?

Kaş bizim için her zaman özel bir yer olmuştur. Ancak bu yıl, en son 2004'de geldiğimiz Kaş'ın profilini çok değişmiş bulduk. Nasıl mı?

Kaş'a gelen turist profili değişmiş. Daha önce üniversite öğrencisi ya da üniversite mezunu olup çalışan ve çocuğu olmayan yerli turiste hitap eden Kaş, şimdilerde ağırlıklı çocuklu ailelere hizmet veriyor.

Bu değişimi Kaş'ın otel ve restaurant fiyatlarında da görmek mümkün. Daha önce fiyatları İstanbul'a göre oldukça ekonomik olan Kaş artık İstanbul'daki benzer restaurantların fiyatlarını yakalamış. Bunun yanında Ramazan ayı öncesi gittiğimizden midir bilemiyorum restaurantlardaki hizmet kalitesinin genel olarak düşmüş olduğunu hissettik. Birçok restaurantta yoğunluktan dolayı müşteriye ilgi ve özen gösterilmediğine şahit olduk.

Kaş Limanı'nın Girişi

 
Kaş'la ilgili daha detaylı bilgi için: www.kas.gen.tr

Nerede Kaldık?

Kaş'a arabanızla gitmediyseniz merkezde kalmanızı şiddetle öneririz. Hatta arabayla gidildiğinde bile şehir dışında kalınmasını tavsiye etmeyiz. Her akşam Kaş'a inmek için arabaya binmek ve otopark yeri aramak derdini çekmenizi önermeyiz.

Kaş'ta kalınabilecek tek adres önereceğiz: KESİNLİKLE yepyeni Narr Otel… Henüz 19.Mayıs'ta açılıp ilk sezonunu yaşayan Narr Otel eksiklerini tecrübeli işletmecileri sayesinde tamamlamış ve konfor, rahatlık ve naif hizmet anlayışı ile misafirlerini ağırlıyor. Odaları çok yeni ve temiz. Çarşaf ve nevresimleri Sarar Home ve o kadar temizki yatmaya kıyamıyorsunuz.

Kaş Narr Otel - Oda içi

Narr Otel, Küçükçakıl mevkinde ve tam Meis Adası'nın karşısında yer alıyor. Ön taraftaki odaları size enfes bir deniz manzarası sunuyor. Odalarının camlarının yere kadar olması sayesinde yattığınız yataktan denizi ve geçen tekneleri sanki kıyıdaymış gibi izleyebiliyorsunuz. Gecelik oda fiyatı 220 TL. Linki: www.narrhotel.com

Narr Otel'den Meis Adası manzarası

Narr Otel'de konaklama oda kahvaltı şeklinde. Kahvaltıları sınıfındaki küçük otellere göre çok zengin ve özenli. Her sabah sunulan taze ev yapımı börekler, ev yapımı reçeller, 5-6 çeşit yöresel peynir ve simit kahvaltı için söyleyebileceğimiz bazı ayrıntılar…

Otelin önünde kendi plajı var. Çok güzel ve temiz bir yer. Denizi Küçükçakıl'a göre biraz daha soğuk ama alışılıyor. Bazen yer sıkıntısı olabiliyor, önceden yer ayırtmanızda yarar var. Öğlen yemeklerini burada alabilirsiniz. Köftesini kendi yaptıkları hamburger, pizza ve salataları güzel.

Narr Otel, temizliği, içten hizmet anlayışı ve konumu itibarı ile beklentimizi tam karşıladı.

Ne Yaptık?

Kaş'ta mutlaka yapılması gerekenler:

 • Küçükçakıl ve Büyükçakıl'dan denize girmek
 • Limanağzı'na küçük motorlarla giderek Bilal'in Yeri'nde bir gün geçirmek
 • Elbette Kekova tekne turuna çıkmak
 • Kaş'ın özgün çarşısında akşam alışveriş yapmak
 • Kaputaş plajında denize girmek
 • 19'dan sonra Küçükçakıl'daki Çınarlar Restaurant'ta çikolatalı kek yemek
 • Bir akşam yemeğinde Mama's Kitchen'da harika ev yemeklerini tatmak
 • Gecenin ilerleyen saatlerinde Cafe d'Ali'de Türk Kahvesi içmek
 • Dalış yapmak
 • Cesaretiniz varsa yamaç paraşütü denemek
 • Mavi Bar'ın önündeki duvarda oturup gelip geçeni seyretmek

Küçükçakıl Plajı

Küçükçakıl:

Adı gibi küçük ve çok sevimli bir plaj. Genişliği yaklaşık 7-8 metre. Bu çakıllı minik plaj şehrin merkezinde olup yakınında çıkan tatlı su kaynağı nedeniyle en sıcak yaz günlerinde bile serinliği ile insanı ferahlatıyor.

Küçükçakıl'da denize girmeniz önerebileceğimiz yer Çınarlar Beach. Denizi çok güzel, temiz, her zaman serin ve daha girildiği noktada 5-6 metreden başlıyor. Çocuklu aileler için bir sorun ama çocuklar yüzme biliyorsa sorun olmuyor.

Çınarlar Beach'te saat 18'den sonra çok güzel çikolatalı kek servisi yapılıyor. Çayla beraber muhteşem oluyor.

Büyükçakıl:

Şehre 10-15 dakika mesafe küçük kardeşine göre biraz daha büyük bir plaj. Etrafında duş almak ve yemek yemek için tesisler var.

Limanağzı:

Kaş Limanı'ndan küçük motorlarla 10-15 dakikalık bir yolculukla gidilen açık denize kapalı enfes bir koy. Birkaç tesis var ancak içlerinden Bilal'in Yeri en iyisi. Bilal Abi ve eşi burayı uzun zamandır işletiyorlar.

Öğlen yemeğinde zeytinyağlı bir yemek mutlaka oluyor. Özellikle rastgelirseniz zeytinyağlı ayşekadın fasulyeyi tavsiye ederiz. Yanında karpuzla çok iyi gidiyor. Bunun dışında snack tarzı yiyecekler ve ızgaralar da mevcut.

Bilal'in Yeri'nin en güzel özelliği durgun ve temiz denizi. Denize sahilden girilebiliyor ve çocuklar için çok uygun. Kano ve deniz bisikleti kiralanabiliyor. Çocuklarla eğlenceli zaman geçirmek için ideal bir yer. Ayrıca bol miktarda şezlong var, her zaman yer bulmak mümkün, ayrıca şezlonglardan ekstra ücret almıyorlar.

Limanağzı - Bilal'in Yeri

Kaş Çarşısı:

Kaş merkezindeki Uzun Çarşı Caddesi, özgün butiklerin olduğu, kendiniz ve sevdikleriniz için keyifle hediyelik alabileceğiniz çok sayıda alternatifi barındıran küçük ama çok şirin bir çarşı. Bize en cazip gelen hediyelikler duvar ya da evinizin girişine asılmak üzere Kaş yazılı cam boyamalar, usta ellerden çıkma orijinal takılar ve otantik tekstil ürünleri oldu. Fiyatları diğer tatil beldelerine göre gayet uygun.

Uzun Çarşı Caddesi - Kaş

 Kaputaş Plajı:

Kaş merkeze arabayla 10 dakika mesafede olan Kaputaş Plajı'nda mola vererek denize girmeden Kaş'tan dönmeyin. Sarı kumların denizle birleştiği noktada önce turkuvaz ve daha açıkta laciverte döndüğü renk ahengini önce yukarıdan izleyin ardından sahile inerek berrak denize kendinizi bırakın.

Kaputaş Plajı - Kaş

Ne Yedik, Ne İçtik?

Kaş'ta her keseye uygun ve lezzetli yemek yiyebileceğiniz bir alternatif bulmak mümkün. Özellikle son dönemler çok özgün restaurantlar açılmış. Biz de bunları denemeye çalıştık.

Bi Lokma Mama's Kitchen:

Ev yemekleri konusunda gerçekten çok ustalar. Zeytinyağlısından soğuk mezesine evde yapılan lezzet ve temizlikte güzel tatlar keşfedebilirsiniz. Ayrı ayrı birşeyler yemek yerine 5-6 çeşit ortaya isteyerek hepimiz tatma fırsatı bulduk. Mama's Kitchen'da mutlaka yenmesi gerekenler şunlar: Ev mantısı, annemin böreği, yaprak sarma, hünkar beğendi. Linki: www.bilokma.com.tr

Bahçe Balık:

Güzel ve geniş bir bahçeye sahip Bahçe Balık adını buradan almış. Limon ağaçlarının altında yazın sıcaklarda fanları çalıştırıyorlar ve enfes meze ve balıklarını serin serin tadıyorsunuz. Mezeleri güzeldi ancak çok fazla çeşit yok. Balık olarak çipura tercih ettik.

Dolphin Restaurant:

Güzel bir terası var, limanı ve Kaş meydanını tepeden izleyebiliyorsunuz. Bunun dışında standart bir balık restaurantı.

Dejavu:

Kaş'ın simge mekanlarından olan Dejavu'da özellikle dağların arkasından batan güneşi içkinizi yudumlayarak uğurlamak çok hoş. Kaş Limanı'na hakim konumu göze hitap ederken gece boyunca çalan özenle seçilmiş son derece keyifli CD müzikleri ise kulağa sesleniyor.

Dejavu Bar Kaş

Cafe d'Ali:

Kaş'taki yeni mekanlardan birisi de Cafe d'Ali. Dejavu'nun tam karşısında yer alan mekanda günün yorgunluğunu atmak veya güzel bir yemek sonrası ayılmak için Türk Kahvesi içmek ideal.

Mercan Restaurant:

Kaş limanının girişinde yer alan Kaş Mercan Restaurant 1956'dan beri faaliyette. Şu anda 3. kuşak tarafından işletiliyor ve gerek misafirperverlikleri ve gerekse enfes lezzetleri ile daha uzun yıllar Kaş'ın en iyi restaurantlarından biri olacağı kesin.

Kaş'taki son gecemizde (gala gecesi) şef aşçımız Fahri Bey'in önerisi üzerine biz lagosu tercih ettik. Ancak buğulaması biraz zaman alacağı ve çocuklarda kurt gibi aç oldukları için ızgara istedik. Lagosu kilo ile veriyorlar. Buğulamasının da çok tavsiye edilmesine rağmen ızgarası da enfesti. Mutlaka tadın! Mercan Restaurant'ın mezeleri de son derece lezzetliydi ancak siz iştahınızı lagosa saklayın derim. Linki: www.mercankas.net

Mercan Restaurant'ın Şefi Fahri Eriş

zp8497586rq
1

Göcek Seyahati

Perşembe, Eylül 22nd, 2011

Göcek Adası'nın Arkası

Bu yıl yaz tatilinin ilk ayağında Ege'nin muhteşem koyları ile meşhur küçük sahil köyü Göcek'teydik. Evet yanlış okumadınız, Göcek bir köy. Kışın nüfusu son derece az, ancak yazın 20-30.000'i bulabiliyor.

Göcek hakkında detaylı bilgi alabileceğiniz siteler şunlar:

www.goceklife.com

www.gocekonline.com

Ne Zaman Gittik? 14-16 Temmuz 2011

Ne Kadar Kaldık? 3 gün/gece

Nasıldı?

Göcek, küçük bir yer. En güzel tarafı sakinliği. Kalabalık değil. Gündüz ya da akşam olsun sizi rahatsız eden bir kalabalık yok. Ayrıca çevreden gelen yüksek ve gürültülü bar ya da disko sesi de yok.

Göcek'in arkasından yükselen Torosların uzantısı olan dağlar gözünüzü yeşili ile okşarken, çam ormanları da ciğerlerinizi bayram ettiriyor.

Ne yaptık?

Göcek'in en önemli özelliği haftalık Mavi Yolculuk turları ya da günlük tekne turları. Şehir merkezinde gündüz canınız sıkılabilir. Mutlaka kendinizi bir tekne turuyla Ege'nin muhteşem koylarında denizin dinginliğine bırakmalısınız. Biz de öyle yaptık…

Kleopatra'nın Hamamı koyu

Göcek'in koylarının dünyada binlerce deniz tutkununu çekmesi tesadüf değil. Gerçekten biz de çıktığımız tekne turunda Ege'yi dantel gibi işleyen o muhteşem koylara hayran kaldık. Tadı damağımızda kaldı.

Tekne turu'na mutlaka Serdar SS ile çıkmalısınız. Bugüne kadar bu kadar temiz bir tekneye binmemiştim. Fikri Kaptan ve eşi teknelerini yeni almışlar. Gerek güleryüzleriyle ve gerekse servisleriyle size güzel bir gün yaşatıyorlar.

Göcek'te ikinci günümüzde Upper Deck Beach Club adlı özel bir plaja gittik. Giriş kişi başı 20 TL. Gelip sizi özel yat limanından sürat motorları ile alıyorlar. 5 dk. gibi bir sürede Göcek'i karşıdan gören bir mevkideki plaja varıyorsunuz. Çocukların denize girebilecekleri kumsalı da var. Denizi çok güzeldi. Ortam da güzel ancak yerleri biraz dar. Linki: www.upperdeckgocek.com

Upper Deck Beach Club

Nerede Kaldık?

Göcek'te Swiss Otel Göcek Marina dışında 5 yıldızlı otel yok. Genelde butik otel, apart otel ya da pansiyonlarda konaklama yapılıyor.

Biz Yağmur Apar

t Otel'de kaldık.

Yağmur Apart Otel'in odaları biraz bakımsız kalmış olsada aile odasında çocuklarla çok rahat ettik. Otelde oda kahvaltı kaldık. Kahvaltısı biraz zayıftı ancak otelin bahçesi çok güzel ve bakımlı.

Yağmur Apart Hotel

 Ne Yedik, Ne İçtik?

Göcek'te ilk gecemizde West Cafe & Bistro'da yemek yedik. Son derece zevkli bir ortamı olan West Cafe & Bistro'da zengin bir mönü var. Servisleri de gayet iyiydi. Genelde ana yemek tercihimiz tavuk oldu. Mantar soslu tavuklarını deneyebilirsiniz, güzeldi. Fiyatları İstanbul'daki benzerleri gibi. Linki: www.westcafegocek.net

İkinci gece Blue Restaurant'ta yedik. Blue Restaurant da Göcek'in en şık restaurantlarından biri. Yine zengin bir mönü içinden et tercih etmelisiniz. Blue Restaurant'ın da fiyatları İstanbul'daki benzerleri ile aynı seviyede. Yani ortama ekstra çok fazla para vermiyorsunuz. Tek dezavantajı bahçe kısmındaki çok ağır olan ve fazla rahat hissettirmeyen demir sandalyeleri. Burası ile ilgili en güzel anımız bugün içinde aldığımız tekne turunda çok yüzüp yorulan Görkem'in yemeğini yer yemez uyuması oldu.

Yorgun Görkem

Blue Restaurant'ın sahipleri aynı zamanda restauratın hemen yanındaki küçük ama sevimli Mavi Hotel'i de işletiyorlar. Hotel hemen yat limanının önünde ve çok merkezi. Birçok ünlü kişi tarafından yerinden dolayı tercih ediliyor. Biz Göcek'te iken Ali Kaptan (Erkan Petekkaya) her akşam Blue Restaurant'a takılıyordu. Linki: www.gocekbluerestaurant.com

Göcek'teki son gecemiz her zaman olduğu gibi gala gecesi mahiyetinde bence Göcek'in en iyi restaurantı olan Can Restaurant idi. Bu akşamki tercihimiz balık, rakı ve meze… Masamız hemen denizin yanında çakıl taşları üzerine atılmış masalardaydı. Sanki denizin içindeymiş gibi yemek yedik. Göcek'e gelirseniz kesinlikle Can Restaurant'ta yemek yemelisiniz. Yörenin otlarından yapılan (özellikle kaya koruğu) ve sadece burada bulabileceğiniz tatlardan patlıcan ezmeye kadar değişik mezeleri mutlaka tadın. Balıkları çok taze ve enfes. Fiyatları makul. Servis çok iyi ve ortam aşağıda görüleceği gibi… Başka söze gerek yok!

Can Restaurant Göcek

zp8497586rq
1

Ailemiz

Çarşamba, Eylül 21st, 2011

rc=”http://www.orkunburun.com/wp-content/uploads/2011/09/DSC_58781-300×201.jpg” alt=”" width=”300″ height=”201″ />

Kaş'ta bir gece

Ailemizi size tanıtayım:

Eşim Hatice Bürün

Kızım Öykü Bürün

Oğlum Görkem Bürün

zp8497586rq
Yorumlar Kapalı
Posted in Aile |